Vücut geliştirmeye ne zaman başlamalıyım?

Vücut geliştirmeye başlamak için en iyi yaş kaçtır? Vücut geliştirmeye kaç yaşında başlamalısınız? Bu sorular sıklıkla tartışılmaktadır. Biz de Antreman.NET olarak bu konuyu sizler için detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Hadi başlayalım;

Hangisi daha iyi, vücut geliştirme mi fitness mı? Hangisi daha iyi? Vücut Geliştirme mi Fitness mı?

Bu bilgi kirliliğine bir son verin. Birçok insan aslında hem vücut geliştirme hem de fitness yaptığına inanıyor. Vücut geliştirme, gelişmiş bir fitness türüdür. Bu siyah adamlar vücut geliştirme ile ilgileniyor. Vücut geliştirmede öncelikli olan sağlık değildir. Daha büyük olmak için doping ve hormon kullanılabilir. Bunun bizim sporumuzla hiçbir ilgisi yoktur.

Fitness nedir?

Sırada fitness var. Fitness bizim yaptığımız şeydir. Fitness, güç ve sağlığı birleştiren bir spordur. Vücutları için mümkün olan en iyi formda olmaya çalışırlar. Sağlıklı ve faydalıdır. “Vücut geliştirmeye hangi yaşta başlanabilir?” diye soruluyor. Bu çok iyi bir soru değil çünkü çocukların (18 yaş altı) vücut geliştirmeye başlaması tavsiye edilmiyor. Vücut geliştirme, dediğim gibi, maksimum kilo ve kas kütlesine ulaşmaya odaklanan bir spordur. Çocukların erken yaşlardaki gelişimini etkileyebilir (bunu daha sonra tartışacağım). Bu nedenle “Egzersize ne zaman başlamalı?” diye sormalıyız. Artık biliyoruz.

Egzersize ne zaman başlamalıyım?

Yedi veya sekiz yaşından sonra çocuklar aktif olarak spora katılmaya başlayabilir. Çocuğunuzun sadece vücut ağırlığını kullanarak yapabileceği sporları seçin. Örneğin mekik ve şınav harika fitness programlarıdır. Bir fitness programı çocuklar için faydalı olacaktır. Bu yaşlarda ağır egzersizler tavsiye edilmez.

13-14 yaş civarında erkeklerde testosteron seviyeleri artar. Kas inşa etmek daha kolaydır. Fitness faydalarını en üst düzeye çıkarmak için, fitness’a ergenlik döneminde başlamak en iyisidir. Bu, mutlaka ağır ağırlıklar kullanmanız veya maksimum zorluk seviyesinde çalışmanız gerektiği anlamına gelmez. Gerekli olan tek şey temeldir.

Fitness’ın çocuklar için herhangi bir faydası var mı?

Alternatifi nedir? Doğru şekilde yapılırsa (ağırlıklara aşırı yüklenmeden ve gözetim altında) fitness faydalıdır. Ağırlık çalışması büyüme hormonunu %400 oranında artırabilir. Koşu ve bisiklet gibi sporlar büyüme hormonunu % 100-200 oranında artırabilir. Egzersiz yaptığınızda vücudun büyüme hormonunu daha fazla salgılaması ne anlama gelir? Spor, daha uzun bir boy, daha güçlü kaslar ve daha uzun kemiklerle sonuçlanır. Spor yapmak büyüme hormonlarının salgılanmasına neden olur, bu da çocukların daha güçlü, daha uzun boylu olmasını ve daha hızlı büyümesini sağlar.

Kilo sınırı dikkate alınması gereken tek faktördür. Kemiklerin ucunda plakalar vardır. Yumuşak doku, büyüme durana kadar (18-21 arasında) büyümeye devam edecektir. Yumuşak doku kalırsa kemik büyüyecektir. Ağır sporlar nedeniyle kemikler sıkıştığında bu yumuşak doku plakası da sıkışır. Sonuç olarak kemikler kısa kalır.

Daha önce de belirttiğim gibi, bu spor gelişiminiz için faydalı olabilir, ancak olumsuz etkileri de vardır. Ağırlık gözünüzü korkutmasın. Normal ağırlıklardan bahsetmiyoruz. Çok çalışarak boynunuzu kısa tutun.

Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme: 2 Haftalık Program

Vücut geliştirmeye yeni başlayanlar antrenman programları aramaya başlarlar. Bu konuda size yorgunluk hissetmeden tamamlayabileceğiniz bir vücut geliştirme programı hazırladım.

Programa sağlık problemi olmayan herkes katılabilir. Bir ay sonra bölgelerinizi ayırmanızı ve ileri teknik programlara geçmenizi tavsiye ederim. Bu program başlangıç dönemini yorgunluk hissetmeden atlatmanızı sağlayacaktır.

Bu ideal 2 aylık programdır. Görseldeki okları takip edin ve haftada üç ila dört kez antrenman yapın.

Karın egzersizi 3×15

Bacak squatları 1×20 + 2×10

Bacak uzatma 1×20 + 2×10

Sırt Pulldowns 1×20 + 2×10

Alçak kablo kürekleri 2×10 artı 1×20

Göğüs eğimli bench 1×20 + 2×10

Eğimli dambıla 2×10 + 1×20 basın

Omuz ön presleri 2×10 + 1×20

Biceps ayakta bukleler 1×20 + 2×10

Triseps üzerinde şınav, 1×20 + 2×10

Baldırlar Ayakta Yükseltme 1×20 + 2×10

Antrenmanınızı günlere göre planlayın

 1. Gün Dinlenme
 2. Gün Çalışma
 3. GÜN DİNLENME
 4. Gün Çalışma
 5. Gün Dinlenme
 6. Gün Çalışma
 7. GÜN Dinlenme

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Son Sayfalar