Tüm Sporlarda En Çok Kupa Kazanan Takımlar

Tarihe damgasını vurmayı başaran her zaman efsanevi bir spor takımıdır. Rakiplerini yenerek şampiyon olmanın, bir takımın başarısını ölçmenin en iyi yolu olması şaşırtıcı değildir. Örneğin Real Madrid, tarihteki en başarılı futbol kulübüdür. Bunun ana nedenlerinden biri UEFA Şampiyonlar Ligi’nde en iyi takım olmalarıdır. Bu makalede futbol, basketbol ve voleyboldaki en iyi takımlara ve farklı liglerdeki başarılarına bakacağız. FIFA Dünya Kupası ve FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası’ndan kendi liglerinde en çok kupa kazanan takımları içeren bir liste hazırladık.

FIFA Dünya Kupası

Dünya Kupası, en çok futbol şampiyonluğu kazanan ülkeler listemizin ilk sırasında yer alıyor. Dünya Kupası’nı 2002 yılında da kazanan Brezilya, Türkiyeli futbolseverler tarafından Dünya Kupası’nı en çok kazanan ülke olarak hatırlanacaktır. Brezilya’nın iki Dünya Kupası ikinciliği ve üçüncülüğü bulunuyor. Dünya Kupası’nı ilk kez 1958’de kazanan ülke, iki kez de ikincilikle yetindi. Ronaldinho, Ronaldo, Alex de Souza ve Roberto Carlos’un ülkesi Brezilya 2014’te dördüncü sırada yer aldı.

UEFA Şampiyonlar Ligi

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde en çok başarı elde eden takımı tartışalım. Real Madrid açık bir cevap. Real Madrid futbol tarihinin en büyük takımlarından biri olarak kabul edilir. Bugüne kadar 13 UEFA Şampiyonluğu kazanmıştır. Real Madrid son 6 yılda 4 kez UEFA Kupasını kazanmıştır. 2010’un on yılında Real Madrid en çok kupa kazanan takım olmuştur.

Süper Lig

Süper Lig, Türkiye’nin en büyük futbol ligidir. Galatasaray 22 şampiyonlukla Türkiye’nin en çok şampiyon olan takımıdır. 2014-2015 sezonunda Süper Lig’e dördüncü yıldızı kazandıran Galatasaray, 2017-2018 ve 2018-2019 sezonlarında da başarısını sürdürmüştür. Galatasaray yerel başarılarının yanı sıra uluslararası alanda da birçok başarıya imza atmıştır. Galatasaray, UEFA Kupası’nı kaybetmeden kazanan tek Türk takımıdır.

NBA

Listemizdeki bir sonraki spor dalı basketbol. NBA tüm dünyadaki en prestijli basketbol ligidir. Boston Celtics 17 şampiyonluk yüzüğü kazanmıştır. Celtics son yıllarda kötü bir dönem geçirmiş ve son NBA şampiyonluğunu 2008 yılında kazanmıştır. Boston Celtics NBA tarihinin en büyük takımlarından biri olarak kabul edilmektedir. NBA finallerinde Los Angeles Lakers’ı 39 sayı farkla yenmişlerdir.

EuroLeague 

Anadolu Efes, Fenerbahçe ve diğer erkek basketbol kulüpleri, Türkiye’deki basketbolseverler tarafından yakından takip edilen bir Avrupa basketbol ligi olan EuroLeague’e düzenli olarak katılmaktadır. Real Madrid 10 şampiyonlukla EuroLeague’de en çok şampiyonluk kazanan takım. Real Madrid son şampiyonluğunu 2017-2018 sezonu finalinde kazandı. Bir önceki sezonun şampiyonu Fenerbahçe Doğuş’u 85-80’lik skorla yendiler. Bir sonraki yıl ise üçüncü oldular. EuroLeague’de pandemi nedeniyle iptal edilen 2019-2020 sezonunu kazanan ilk takım olan Anadolu Efes, 2017-2018 sezonunun şampiyonuydu.

Basketbol Süper Ligi

EuroLeague’den sonra en başarılı Türk basketbol takımını keşfetmenin zamanı geldi. Anadolu Efes ING Basketbol Süper Ligi’ni 14 kez kazandı. Basketbol Süper Ligi’ni 2009’dan itibaren 10 yıl boyunca kazanamayan takım, önceki on yılda ligde şampiyonluk elde edemedikten sonra nihayet 2019’da zaferi tattı. Anadolu Efes ligde 12 kez ikinci olurken, 2009’dan itibaren on yıl boyunca ligi birinci sırada bitirdi.

FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası

Vakıfbank ve Eczacıbaşı şampiyonanın en başarılı iki takımıdır. İlki 1991 yılında Brezilya’da düzenlendi. Türkiye, Türk Takımlarının başarısı sayesinde şampiyonanın en başarılı ülkesi olmuştur. Ülkemiz 12 kez ilk 3’te yer aldı; Türk takımları 6 altın, 2 Gümüş ve 4 Bronz madalya kazandı. Vakıfbank, İstanbul şampiyonada en çok birincilik kazanan takım oldu. Brezilya takımlarını 2013, 2017 ve 2018 yıllarında arka arkaya mağlup ettiler.

CEV Kadın Şampiyonlar Ligi

Dinamo Moskova, ligin kurulduğu 1960 ile 1977 yılları arasında CEV Kupası’nı on bir kez kazandı. Dinamo Moskova ligin en başarılı takımıydı. Ancak, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra bazı çalkantılı dönemlerden geçtiler. Vakıfbank İstanbul en çok kupa kazanan Türk takımıdır. Kazandığı 2010 yılında tarihe geçmiştir. Vakıfbank 2010’lu yıllarda dört şampiyonluk kazanmıştır.

Türkiye Bayanlar Voleybol Ligi

Eczacıbaşı 2016 yılından bu yana Sultanlar Ligi’nin en iyi takımı. Eczacıbaşı, 2012’den beri birinci olamamasına rağmen 16 şampiyonluğa sahip. Eczacıbaşı’nın şampiyonluk kazanamaması onun başarısız olduğu anlamına gelmiyor. AXA Sigorta Şampiyonlar Kupası gibi ulusal turnuvalarda ve FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası gibi uluslararası turnuvalarda çok sayıda şampiyonluk kazandı. Vakıfbank İstanbul, 11 şampiyonlukla Sultanlar Ligi’nin en başarılı ikinci takımı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Sayfalar