Rahat Bir Uyku için: Yatmadan Önce Spor Yapmak

İster sporda yeni olsun ister yeni bir antrenman rutinine başlamak istesin, çoğu insan aynı soruyu sorar: Egzersiz yapmak için en uygun zaman nedir? Aç karnına egzersiz yapmak mümkündür. Gece veya yemek yemeden yapabilir misiniz? Yatmadan önce egzersiz yapmak kilo vermenize yardımcı olabilir. Tüm bu sorular, kilo kaybı veya kas büyümesinden ziyade sağlık açısından daha iyi yanıtlanır. Uzmanlar egzersiz için en iyi zaman konusunda hemfikir değil. Bazıları spor ve akşam aktivitelerinin daha faydalı olduğuna inanıyor. Uyumadan önce spor yapmak sağlığınız ve vücudunuz için iyi midir? Cevabı birlikte bulacağız.

Spor Yapma Saatleri Nasıl Belirlenmelidir?

Spor meraklılarının çeşitli hedefleri olabilir. Kilo vermek, kas kütlesi kazanmak, incelmek veya sıkılaşmak isteyebilirler. Tüm spor meraklıları aynı hedefi paylaşır: daha fit, daha sağlıklı bir vücut. Seçilecek en iyi spor veya spor yapmak için ideal zaman konusunda kafa karışıklığı olabilir. Her insanın biyolojik ritmi, günlük yaşam temposu ve sağlığı farklı olduğundan, herkes için spor yapmanın mükemmel bir zamanı yoktur.

Sabahları aç karnına ve sağlığınız elveriyorsa egzersiz yapın. Uyandığınızda vücuttaki glikojen depoları boştur, bu nedenle spor için gereken enerji yağ depolarınızdan gelir. Bu spor aktiviteleri aç karnına yapılabilecek bir hızda ve seviyede gerçekleştirilmelidir. Akşam ve gece spor aktiviteleri vücudu rahatlatmak ve uyku düzenini sağlamak için çok etkilidir. Ayrıca uyku kalitesini de artırırlar. Akşam sporundan en iyi şekilde yararlanmak için tempo ve süre önemlidir.

Uyku Bozukluğu ve Akşam Sporu Arasındaki İlişki

Uyumakta güçlük çeken pek çok insan vardır. Uykusuzluğun her kişi için farklı nedenleri olabilir. İnsanlar bir sağlık sorunundan muzdaripse, uykusuzluk bir yan etki veya semptom olabilir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde uykusuzluk sağlıksız beslenme alışkanlıkları, kafein alımı, stres ve kötü alışkanlıklardan kaynaklanabilir.

İyi bir gece uykusu çekmekte zorlanıyorsanız, yatmadan önce egzersiz yapmak iyi bir fikir gibi görünmeyebilir. Kısmen haklısınız. Gece egzersiz yaparsanız, kalp atış hızınız veya adrenalin seviyeniz yükselirse kendinizi daha da yorgun hissedebilirsiniz. “Evet!” cevabını verenler ne diyor? “Evet!” diyenler ne demek istiyor? İyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacak bu önerilere bir göz atın.

Vücudunuzu Esnetin, Kaslarınızı Rahatlatın

Ne kadar hızlı yaşarsanız yaşayın, günün sonunda bitkin düşmeniz muhtemeldir. Bütün gün bacaklarınızı, kollarınızı ve omurga kaslarınızı kullandığınız için zaten yorgun olabilirsiniz. Bu kas yorgunluğu, huzurlu bir şekilde uykuya dalamamanızda da bir etken olabilir. Kas yorgunluğunu azaltmak ve vücudu rahatlatmak için gece veya akşam saatlerinde spor yapmak bunu hedeflemelidir.

Kendinizi daha dinç hissettiğinizde, yoğun kardiyo, HIIT ve ağırlık egzersizlerini sabaha bırakın. Daha iyi uyuyabilmek için gece egzersiz yapmak istiyorsanız, kaslarınızı gevşeten ve kalp atış hızınızı yükselten egzersizler yerine düşüren egzersizleri seçin. Düşük tempolu Pilates veya yoga egzersizlerini seçin ve ardından soğuma egzersizleri yaparak kaslarınızı esnetin. Bu egzersizler rahatlamanıza, stresi azaltmanıza ve kendi ihtiyaçlarınıza odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Akşam Sporunu Sağlıklı Yaşam Alışkanlıklarıyla Destekleyin

Yorgunsanız ve gözleriniz uykudan kapanmışsa kendinizi egzersiz yapmaya zorlamak anlamsızdır. Günün yorgunluğunu ve stresini hala hissediyorsanız ve huzurlu ve rahat bir şekilde uyumak istiyorsanız, düşük tempolu ve rahatlatıcı gece sporları mükemmel bir çözüm olabilir. Gece egzersizinizden en iyi şekilde yararlanmak için günlük rutininizi de gözden geçirmelisiniz. Kafein gibi uykusuzluk nedenlerini sınırlayın ve sağlıklı beslenin. Ayrıca akşam yemeği için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Doğru Spor Ekipmanlarını ve Kıyafetlerini Tercih Edin

Doğru kıyafet ve ekipman, rahatlatıcı gece sporlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanın bir diğer altın kuralıdır. Gece sporları vücudu rahatlatmak ve kasları esnetmek için tasarlandığından, kendinizi yaralamamaya veya dikkatsiz davranmamaya özen göstermeniz önemlidir.

Her zaman yavaşça soğumalı ve esnemelisiniz. Belinizi ve sırtınızı destekleyen pilates matları veya ekipmanları ve dizlerinizi korumak için dizlikler seçin. Akşam antrenmanı sırasında rahat, hafif ve koruyucu spor kıyafetleri giymelisiniz. İsterseniz egzersiz sonunda ılık bir banyo yaparak rahatlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Sayfalar