Masa Tenisi Nasıl Oynanır? Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Masa tenisi sporu Amerika Birleşik Devletleri’nde çok popülerdir. Bir top, bir raket ve bir masa kullanılarak oynanabilir. Bu spor 19. yüzyılın sonunda İngiltere’de geliştirilmiş ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmıştır. Selüloitten yapılmış bir top ve tefe benzeyen raketlerle oynanır.

Raket topa vurduğunda çıkan ses de ping-pong isminin verilmesine yol açmıştır. Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu, bir masa tenisi birliği veya federasyonu kurma girişimlerinden sonra 1920 yılında kurulmuştur. Bu organizasyona 110’dan fazla ülke federasyonu katılmıştır.

Masa Tenisi Ekipmanları

Masa Tenisi Masası

Masa genellikle yeşil ya da mavidir. Masa 274 santimetre uzunluğunda ve 152 santimetre genişliğindedir. Masanın yerden yüksekliği 76 santimetredir. Sporcuların masa tenisi turnuvalarında rahatça yarışabilmeleri için masanın en az 6 metre genişliğinde ve 12 metre uzunluğunda olması gerekir. File, masanın ortasına gerildiğinde 15 santimetre veya 25 milimetre yüksekliğe sahip olmalıdır. Biz buna ağ düzeneği diyoruz.

Masa Tenisi Topu

Masa tenisi topları selüloit veya benzer bir plastik malzemeden yapılır. Turuncu veya beyaz renkte olabilirler. Masa tenisi topu küreseldir ve 40 milimetre çapındadır. Ağırlığı 2,7 gramdır.

Masa Tenisi Raketi

Ahşap, raket yapımında kullanılan malzemenin en az %85’ini oluşturur. Genel olarak, ahşap raketler pürüzlü bir kauçuk veya plastik kaplamaya sahiptir. Raketin topla temas eden yüzeyi pürüzsüz ve sağlam olmalıdır. Raketin topla temas eden yüzeyini kaplayan kauçuk, yapışkan dahil en fazla 2 mm kalınlığında tırtıklı süngersiz bir kauçuk veya yapışkan dahil en fazla 4 mm kalınlığında içte veya dışta tırtıkları olan bir sandviç kauçuk olmalıdır.

Masa tenisi kuralları nelerdir? Masa Tenisi Nedir?

Top oyun alanı içinde kalmalıdır. Oyun servis ile başlar ve önceden kararlaştırıldığı gibi üç veya beş sete bölünür. Oyuncu raketiyle topa sadece bir kez kendi sahasına vurabilir ve ardından rakibinin sahasına gönderebilir. Kurallara uymayan oyuncunun rakibine bir sayı verilir. Her sayıdan sonra maçı yeniden başlatmak için bir servis atılır. Her beş toplam puanda bir servis atan oyuncu değiştirilir. Set 21 sayı alan oyuncu tarafından kazanılır. Sona doğru 20-20’de eşitlik varsa, servis her sayıda değişir ve iki sayı alan oyuncu kazanır. Oyuncular eller açık şekilde raketlerini kullanarak topa havada vurarak servis atarlar. Sadece servis sırasında top rakip takımın sahasında sekmelidir.

Masa Tenisi Çiftler Maçı

Her iki tarafta da sadece iki oyuncunun bulunduğu çiftler maçlarında, servis atan her zaman masanın sağ yarısındaki oyuncudur. Servis atan kişi topu çapraz olarak masanın diğer tarafına gönderir. Her iki partner de dönüşümlü olarak servis atar.

Masa Tenisi Terimleri

 • Ralli: Topun oynandığı oyun süresi.
 • Top: Top servis için henüz kaldırılmamış olsa bile, servis atacak oyuncunun elindeyken hala oyundadır. Servis atıldıktan sonra, ralli sırasında bir sayı veya let kararı verilene kadar top hala oyundadır.
 • Bırakma: Tek bir sayı üretmeyen bir ralli.
 • Sayı: Sayılan bir ralli.
 • Raket Eli: Raketi tutan el.
 • Serbest el: İçinde raket bulunmayan el. Serbest kolun kol kısmına serbest kol denir.
 • Bir oyuncu raketi tutarken topa veya raketi tutan elinin bileğinin hemen altındaki kısmına dokunursa vuruş yapmış olur.
 • Top rakip sahaya ulaşmadan veya sahayı terk etmeden önce rakibin kıyafetine veya rakibin giydiği veya taşıdığı herhangi bir nesneye temas ederse oyuncu topu bloke eder.
 • Bir rallide topa ilk vuran genellikle servis atan oyuncu olur.
 • Rallide topa vuran ikinci oyuncu geri dönen oyuncudur.
 • Maç hakem tarafından kontrol edilir.
 • Masa tenisi maçlarında gerektiğinde hakeme yardımcı olan bir yardımcı hakem vardır.
 • Masa tenisi oyuncuları maçın başında top hariç her şeyi giyerler.
 • Bir maçta top filenin masanın dışında kalan kısmının üstünden veya altından geçerse, topun filenin üstünden veya altından geçtiği de kabul edilir. Masa uzantısının, masa tenisi alanındaki iki uç noktaya kadar uzandığı kabul edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Sayfalar