Kylian Mbappe Kimdir?

Futbolun yükselen yıldızlarından biri olan ve adını altın harflerle ölümsüzleştirecek bir oyuncuyu tanıyacağız. Kylian Mbappe, Fransa Milli Takımı ve oynadığı takımlar için büyük başarılara imza atmış ve gelecekte de başarılarını katlamaya devam edecek bir oyuncu.

Kylian Mbappé’nin Hayatı

Kylian Mbappe 20 Aralık 1998’de Bondy’de doğan Fransız futbolcudur. Kamerunlu bir futbol antrenörü olan babası ve Cezayirli bir hentbol oyuncusu olan annesi eski oyunculardı. Kylian sporu seven bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kardeşlerinin hepsi futbol hayranıydı. Kylian küçük yaşlardan beri futbol oyununa ilgi duyuyordu. Babasına göre, Kylian’a altı yaşında koçluk yapmaya başladı.

Mahallesinden ayrılmak isteyen Kylian, bunu futbol sayesinde yapacağını biliyordu. Futbol onun en çok sevdiği şey. Fransa Futbol Federasyonu tarafından tanınacak kadar ünlü bir genç futbolcu olan Kylian, gelecekteki öneminin sinyallerini çoktan vermeye başlamıştı.

Monaco’da Bir Yıldız Doğuyor

Kylian Mbappe çocukluğundan itibaren büyük kulüpler tarafından fark edildi ve Chelsea’nin genç takımında oynadı. Ardından Monaco genç takımına katıldı ve burada gerçekten parladı.

Mbappe, bir başka Fransız yıldız Thierry Henry’nin Monaco rekorlarını geride bıraktı. Bir maça başlayan ve gol atan en genç Monaco oyuncusu oldu. 2016 yılında Monaco ile üç yıllık bir sözleşme imzalayarak ilk profesyonel anlaşmasını yaptı.

Mbappe’nin kariyeri hem Monaco hem de Avrupa’nın geri kalanı için başarılı oldu. Mbappe 2017’de takımıyla birlikte Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale kadar yükseldi. Aynı yıl Fransa Ligue 1 şampiyonluğunu da kazandı.

Mbappé ve Paris Saint-Germain Serüveni

Mbappe, Ağustos 2017’de Paris Saint-Germain’e kiralandıktan sonraki ilk sezonunda adını dünyaya duyurdu. Hücumda ve savunmada güçlü bir role sahip bir forvet olan Mbappe, takım arkadaşları tarafından büyük saygı görüyor.

Mbappe’nin piyasa değeri ve transfer bilgileri de manşetlere taşınıyor. İlk sezonunu Paris kulübünde kiralık olarak geçiren yıldız oyuncu, Fransa’nın en pahalı genci ve aynı zamanda en pahalı transfer edilen oyuncusu olarak tarihe geçti. Bu transfer için 145 milyon avro ve 35 milyon avro daha harcandı.

Mbappe, Neymar Di Maria ve Cavani gibi yıldızlarla birlikte oynadığı Paris Saint-Germain’deki kariyeri boyunca her geçen gün kendini geliştiriyor. 2018-2019 sezonunda Ligue 1’de yılın oyuncusu seçildi. Hem 2018-2019 hem de 2019-2020 sezonlarında Paris şampiyonu oldu. 2019-2020 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ni ikinci olarak tamamladı.

Mbappé ve Fransa Milli Takımı

Mbappe hem Fransa A hem de Fransa B milli takımlarının bir üyesiydi. Oynadığı turnuvalarda takımı adına goller attı. 2016’da UEFA 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nı ve 2018’de FIFA Dünya Kupası’nı kazanan genç yıldız, 2018’de hızını artırdı.

Ödüllere Doymayan Bir Yıldız!

Mbappe aynı zamanda dünyanın dört bir yanından önemli ödüllerin ve birinciliklerin de sahibi. FIFA Dünya Kupası’nda 2018’in En İyi Genç Oyuncusu seçildi.

2017 ve 2018’de Fransa’da Yılın Oyuncusu gibi prestijli ödüllere layık görüldü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Sayfalar