Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol çok zevkli bir takım sporudur. Ülkemizde çok popüler değildir. Bu spor, takım oyunlarından hoşlanan herkesin mutlaka denemesi gereken bir spordur. Bu makale hentbol oyununu, (futsal ile ilgili merak ettiklerinizi ve daha fazlasını buradan bulabilirsiniz) tarihini ve kurallarını tanıtmayı amaçlamaktadır.

Hentbol Tarihçesi

Hentbol kelimesi “hentbol” anlamına gelen “handball” kelimesinden gelmektedir. Hentbol dünyanın en eski oyunlarından biridir. Bugün bildiğimiz şekliyle ilk olarak 19. yüzyılın başlarında Danimarka’da oynanmıştır. Hentbol 1927 yılına kadar Türkiye’ye gelmemiştir. 1976 yılında Türkiye Hentbol Federasyonu kurulmuştur. Hentbol 150 farklı ülkede oynanıyor. Ayrıca dünya çapında lisanslı 8 milyon hentbol oyuncusu bulunmaktadır.

Hentbol Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Hentbol, her biri 7 oyuncu ve bir kaleciden oluşan iki takım tarafından oynanır. Her takımın 5 oyuncu değiştirme hakkı vardır. Maç sırasında oyuncu değişikliği kuralı yoktur. Hentbol topları sentetik kumaşla kaplıdır. Hentbol kapalı spor salonlarında oynanır. Her biri 30 dakika süren 2 devreden oluşur. Kadınlar için devre arası 25 dakikadır. Devreler arasındaki ara 10 dakikadır. Hentbol, fiziksel güç gerektiren yoğun bir oyundur. Oyunun amacı, diğer takımın kalesine gol atmaktır. Hentbol, ellerle oynanan basketbol ve futbolun bir kombinasyonudur. Saha en az 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde olmalıdır. İki kale ve kale çizgilerinin yanı sıra dış kale çizgileri, yan çizgiler, orta çizgiler ve kale çizgileri vardır.

Hentbol Oyun Kuralları;

  • Oyuna başlamak için top havaya atılır.
  • Hentbol, topun diz altına temas edemediği bir oyundur. Kuralı ihlal eden oyuncu iki dakika süreyle oyun dışı kalır.
  • Faul nedeniyle oyundan çıkarılan bir oyuncunun yerine oyuncu alınamaz.
  • Top sadece 3 saniye boyunca oyuncunun elinde tutulabilir. 3 adım attıktan sonra top dışarı atılmalıdır.
  • Diğer oyuncular rakibin tuttuğu topa dokunamaz, ancak oyuncunun taç atışını engelleyebilirler.
  • Penaltı vuruşu yedi metrelik bir mesafeden yapılmalıdır.
  • Oyunda iki hakem bulunur.
  • Kalecilerin hem ellerini hem de ayaklarını kullanmalarına izin verilir, ancak oyuncular sadece ellerini kullanabilir.
  • Belirli kurallar dahilinde savunma oyuncuları diğer oyunculara dokunabilir.

Hentbol başarılı olmak için takım çalışması gerektirir. Hentbolda başarılı olmak için bir takım olarak birlikte çalışmak önemlidir. Hentbol, takım çalışmasından ve spordan hoşlananlar için harika bir spordur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Sayfalar