FUTSAL NEDİR? NASIL OYNANIR?

Amerika kıtasında bir ülke olan Uruguay’da ortaya çıkan Fussal, artık dünyanın dört bir yanında oynanıyor. Brezilya ve onun futbol başarısının hakim olduğu bu spor, salon futbolu ya da Mini Futbol olarak da biliniyor. Ancak kuralları futboldan farklıdır. Bu sporun kendine özgü kuralları ve kendine özgü bir oyun tarzı vardır. Oyunu oynamak için takımlar oluşturulur. Kalelerin boyutu ve zemin türü farklıdır. Arazi için seçilen erkek spor ayakkabıları futbol kramponlarından farklı olacaktır.

Erkek spor kıyafetleri de oyunun gerekliliklerini karşılayabilmelidir. Futsal ve ülkemizde keşfedilen yeni spor dalı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilgilerimizi okuyabilirsiniz.

Futsal Nedir?

Bu oyun futbol gibi görünse de aslında basketbol sahası büyüklüğündeki sahalarda oynanır. Futsal bu bağlamda hentbol ve basketbolun bir karışımı olarak tanımlanabilir. Hem içeride hem de dışarıda oynanan maçlar seyirciler için heyecan vericidir. Kaleci dahil beş oyuncudan oluşan takımların mücadelesinde maksimum yedek oyuncu sayısı yedidir.

Futsal tam olarak nedir? Bu isim, İspanyolca/Portekizcede futbol/futebol kelimelerinin ilk heceleri ile Fransızca/İspanyolcada salie/sala kelimelerinin son hecelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Farklı ülkelerde birçok ulusal futsal takımı vardır. Ülkemizin 15 yılı aşkın bir süredir gelişmekte olan bir milli futbol takımı vardır.

Futsal Tarihçesi

Bilinenlere göre futsal ilk olarak 1930 yılında Uruguay’da ortaya çıkmıştır. Beş oyunculu bir takım tarafından oynanan ilk maçtan sonra oyunun kuralları zamanla değişti. Oyun bugün uluslararası kabul görmüş kurallarla oynanıyor. Turnuvalar 1965 yılından beri düzenlenmektedir. Güney Amerika Kupası en zor maçlara ev sahipliği yapmaktadır.

Brezilya, futsal ile en çok başarı elde eden ülkedir. Brezilya onlarca yıldır salon futbolunun şampiyonu olmuştur. FIFA, salon futbolunu 1989 yılında şemsiyesi altına aldı. Aynı yıl Hong Kong ve Hollanda’da oynandı. Brezilya bu müsabakaları kazandı.

Futbol dünyasında ünlenen Pele, Zico ve Bebeto gibi sporcuların aynı zamanda futsal yetenekleriyle de tanındığını unutmayın. Oyun Amerika’dan Avrupa’ya birçok ülkede popüler ve kendi takipçileri var. Burada da bir takipçisi var. Son yıllarda ünlülerin de ilgisiyle popülerleşen sporun gelecekte daha da popülerleşeceği açık.

Futsal Kuralları Nelerdir?

Futsal kuralları futboldan farklıdır. Rakibinizin önüne geçmek için salon futbolu kurallarında ustalaşabilirsiniz.

 • Mini futbol sahasının uzunluğu 38 ila 42 metre arasındadır. Oyun alanı 18 ila 25 metre genişliğindedir.
 • Hedeflenen futsal topunun kalesi en az 2 metre boyunda ve 3 metre genişliğinde olmalıdır.
 • Sadece iki oyuncu kalırsa müsabaka iptal edilecektir.
 • Erkekler veya kadınlar için spor kıyafetleri özel olarak tasarlanmış olmalıdır. Sporcuların tozluk, şort ve forma giymeleri zorunludur. Kalecilerin eşofman giymesine izin verilir.
 • Ayrıca her sporcu, ister erkek ister kadın olsun, spor salonu için tasarlanmış spor ayakkabıları giymeyi tercih eder.
 • Maçlar toplam 40 dakika süreyle oynanır. Her müsabaka 20 dakikalık iki devreden oluşur.
 • Hakemler top atıldığında süreyi durdurur. Top tavana veya duvara değdiğinde, oyunlar bir taş kullanılarak oynanır.
 • Sahada forma giyen sporcu sayısı 1 ila 15 arasında değişebilir.
 • Maç dört hakem tarafından denetlenir. Birinci hakem en güçlü hakemdir.
 • Oyundan atılan bir oyuncu tekrar oyuna giremez. Sahaya bir yedek oyuncu getirilir.
 • Rakip takım, başlama vuruşu durumunda oyuncularını toptan en az 5 metre uzakta tutmalıdır.
 • Oyuncu ayrıca vuruşu 4 saniye içinde yapmalıdır. Oyuncu sınırı aşarsa vuruş diğer takıma geçer.
 • Taç atışı ayakta duran oyuncular tarafından kullanılır.
 • Taç atışları gol atmak için kullanılamaz.

Futsal Nasıl Oynanır?

Bir futsal maçının başında oyuna başlayacak takımı ve kaleyi beraberlik belirler. Her yarının başında kaleler değiştirilir ve ilk beraberliği kazanan takım ikinci yarıda topa vurur. Başlama vuruşunun her maçın başında, her golden sonra ve ikinci devrenin sonunda yapıldığını bilerek futsal öğrenebilirsiniz. Uzatma süresi gerekiyorsa, başlama vuruşu üçüncü çeyreğin sonunda da yapılacaktır. Başlama vuruşu bir gol atma fırsatı değildir. Oyuncular kendi yarı sahaları içinde ve diğer takımın topundan en az üç metre uzakta olmalıdır. Orta sahanın ortası başlama vuruşunun yapılacağı yerdir. Bu vuruş oyunu başlatır. Başlama vuruşunu yapan oyuncunun, başka bir oyuncu topa dokunana kadar topa tekrar dokunması yasaktır. Bu durumda rakip takımın direkt vuruş hakkı vardır.

Top kale çizgisini ve direklerin arasını geçtiğinde sayı yapabilirsiniz. Topa hücum oyuncuları tarafından dokunulamaz. Eşit sayıda gol olması durumunda maç berabere biter. Turnuvalarda, maç berabere biterse, uzatmalar veya penaltı atışları ile bitirilebilir.

Salon futbolu, fauller ve kötü davranışlar söz konusu olduğunda diğer oyunlarla aynı kurallara sahiptir. Fauller yapılırsa, penaltılara ve kart görmeye neden olabilirler. Hakemler kuralları ihlal eden oyuncuları cezalandırabilir.

Türkiye’de ve Dünyada Futsal

Ülkemizin FIFA’ya bağlı salon futbolu milli takımı kısa bir süre önce kurulmuştur. Türkiye’nin futsal takımı 2005 yılından bu yana ülkeyi uluslararası müsabakalarda temsil etmektedir. Türkiye’den çok az profesyonel salon futbolcusu olduğu için genellikle Benelüks oyuncuları transfer ediliyor.

Türkiye’den bir futbolcu olan Ümit Davala, milli takımın oynadığı ilk futsal maçının kaptanıydı. Takım Romanya ile oynadığı maçı kaybetti ancak Türkiye için bir rekor olan 3 gol attı. Türkiye’nin en büyük futsal zaferi 2007 yılına dayanmaktadır. Türkiye Arnavutluk karşısında 6-3 kazanmıştır. Türk milli takımı 2012 yılında Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Uluslararası sahnede yarışmaya devam ediyorlar. Sercan Görgülü 2015 yılından bu yana Türk Milli Takımı’nın teknik direktörlüğünü de yapıyor.

Brezilya, İspanya ve İtalya bu sporda dünyanın en iyi ülkeleridir. Brezilya 2012 yılına kadar düzenlenen şampiyonalarda 7 madalya kazanmıştır. İspanya 6 madalya ile ikinci sırada yer alırken, onu 3 altın madalya ile İtalya takip ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Sayfalar