Ekstrem Spor nedir?

Ekstrem sporlar yüksek düzeyde tehlike içerir. Bu terim belirli bir faaliyeti tanımlamaktadır. Bu faaliyetler genellikle hızlı, aşırı ve yüksek irtifa olarak tanımlanır. Sektörde özel ekipmanlar kullanılmaktadır.

Ekstrem spor tanımı ve kökeni

Ekstrem sporlar iyi tanımlanmamıştır ve kökenleri bilinmemektedir, ancak 1990’larda popülerlik kazanmışlardır. “Ekstrem sporlar” terimi çok çeşitli faaliyetleri tanımlamak için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, hangi sporun ekstrem olarak kabul edilmesi gerektiği hala tartışmalıdır. Çoğu ekstrem spor bazı özellikleri paylaşır.

Ekstrem sporlar gençlere özgü olmamakla birlikte, daha genç bir hedef kitleye sahip olma eğilimindedirler. Okullar nadiren ekstrem sporlara yaptırım uygular. Ekstrem sporlar geleneksel sporlara kıyasla daha yalnız olma eğilimindedir. Yeni başlayan ekstrem sporcular genellikle bir antrenörün yardımı olmadan becerilerini geliştirirler. Medya tarafından sınıflandırılan ekstrem sporlar geleneksel sporlardan farklıdır çünkü doğası gereği öngörülemeyen daha fazla değişkene sahiptir.

Ekstrem sporlar sıra dışıdır çünkü risk etkenleri kesin sonuçlarla hesaplanamaz

Ekstrem sporlardaki değişkenler genellikle doğaldır. Çevresel değişkenler genellikle rüzgar, kar ve su gibi arazi ve hava koşullarıyla ilgilidir. Bu doğal olaylar kontrol edilemez ve bu nedenle herhangi bir faaliyetin veya etkinliğin sonucunu etkiler.

Ekstrem spor yapmanın faydaları

Büyük olasılıkla pek çok kişi bu soruyu araştırmayacaktır. Biz bunun çok önemli bir soru olduğunu düşünüyoruz.

Ekstrem sporlar giderek daha popüler hale geliyor. Dağ bisikleti, yamaç paraşütü ve snowboard her yıl daha fazla insanın ilgisini çekiyor. Basketbol ve daha geleneksel olan diğer yan aktiviteler de azaldı. Bunun nedenlerinin, insanların adrenalin yaşama arzusunun artmasından, ekstrem sporların zihinsel ve fiziksel faydalarına kadar çeşitli faktörlerin bir kombinasyonu olması muhtemeldir.

1. Stres töleransınızı geliştirir

Ekstrem sporlar zihinsel ve fiziksel sınırlarınızı test edebilir. Bu olduğunda, cesaretinizin kırılması kolaydır. Ancak bu durum tehlikeli hatalara yol açabilir. Uçaktan atlamak gibi kahramanlıkları gerçekleştiren insanlar düzenli olarak beyin kimyalarını değiştirirler. Stresli durumlarda daha sakin ve odaklanabilir hale gelirsiniz. Ancak ekstrem sporlar tüm hayatınızı ele geçirebilir.

  2. Kaygı yönetimi becerilerinizi geliştirir

  Korku nedeniyle kendinizi güçsüz mü hissediyorsunuz? Ekstrem spor meraklıları korkuyu keyifli bir deneyime dönüştürebilir. Çoğu insan yeni bir şey yapmaktan korkar, örneğin bir uçaktan atlamak ya da ilk kez bungee-jumping yapmayı denemek gibi. Bunları yaparak ve diğer tarafa güvenli bir şekilde geçerek korkunuzu azaltacaksınız. Meditasyon ve diğer başa çıkma stratejileri size öğretilecektir.

  3. Farklı kasları çalıştırır

  Hepimiz kas gruplarını hedef alan egzersizler yaparız. Normal günlük rutininizin bir parçası olmayan bir egzersizden sonra ağrı fark etmiş olabilirsiniz. Ya yeni bir kas grubunu çalıştırıyorsunuzdur ya da kaslarınızı alışılmadık bir şekilde zorluyorsunuzdur. Bu acı verici olabilir, ancak fiziksel sağlığınız için de iyidir. Bu, genel sağlığınızı iyileştirecek diğer kasları çalıştırmaya başlamanızı sağlayacaktır.

  4. Alçakgönüllü olmanızı sağlar

  İş yerinde veya hayatta öne geçmeye çalışmak genellikle umursamazlık olarak algılanır. Alçakgönüllü bir tutum sergilemek önemlidir. Bu bizi daha insancıl yapar ve olumsuz yargılardan kaçınmamıza yardımcı olur. Ekstrem sporlar yaparken mükemmel ya da ölümsüz olmadığınız gerçeğini kabul etmeniz gerekir. Hayatta kalmak için ölümlü olduğunuzun farkında olmanız ve güvenlik ekipmanlarını doğru kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Ayrıca eğitmeninizi dinlemeye istekli olmalısınız. 2009’da yapılan bir araştırmaya göre, bu faktörlerin hepsi daha fazla alçakgönüllülükle ilişkilendirilmiştir.

  5. Öz Güveninizi artırır

  Ekstrem sporlar zorlu fiziksel zorluklarla yüzleşmenizi gerektirir. Sonuçta bir dağa tırmanmak kolay değildir. Bu zorlukları tamamlayabilirseniz, ödülünüz sadece maddi olmaktan çok daha fazlası olacaktır. Araştırmalara göre, ekstrem sporlar daha yüksek özsaygı ile ilişkilidir. Düşündüğünüzde, böylesine zor bir görevi tamamlamak insanı gururlandırmalıdır. Özgüven hayatın her alanında önemlidir. Zorlukların üstesinden gelebilenler için ekstrem egzersizler iyi bir fikir olabilir.

  6. Yüksek kalori yakmanızı sağlar

  Fiziksel durumunuzu iyileştirmek istiyorsanız, ekstrem sporlar en iyi seçenek olabilir. Ayrıca standart egzersizlerden daha eğlenceli de olabilirler. Örneğin kaykay, bir saat içinde 500 kalori yakmak için mükemmel bir yoldur. Karmaşık yüzeylerde çalışarak ve yolda kaykay numaraları yaparak en iyi sonuçları elde edersiniz.

  7. Dengenizi arttırır

  Çoğu ekstrem spor, iyi bir dengeye sahip olanlara bile yardımcı olabilir. Doğuştan sakarsanız veya dengenizi etkileyen bir rahatsızlığınız varsa, daha tehlikeli ekstrem aktivitelerden birine başlamanız tavsiye edilmez. Kaykay gibi basit ve düz bir şey bile dengenizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu, bisiklete binmeyi öğrenmeye benzer. Birkaç kez düşebilirsiniz ama sonunda vücudunuz yeni gereksinimlere uyum sağlayacaktır.

  8. Sosyalleşmenizi sağlar

  İnsanlar doğaları gereği sosyal yaratıklardır. İçe dönük insanlar bile duygularla baş edebilmek için belli bir miktar sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar. Sosyalleşmenin bilişsel işlevler için çok önemli olduğu gösterilmiştir. Ekstrem sporlar da bu alanda yüksek puan almaktadır, çünkü çoğu diğer insanları içerir. Arkadaşlarınızla kaykay yapma veya uçaktan atlama olasılığınız daha yüksektir. Sosyalleşmek aranızdaki bağı güçlendirecek ve size başka birçok fayda sağlayacaktır.

  Ekstrem doğa sporları nelerdir?

  • Yamaç paraşütü
  • Kanyoning
  • Hiking
  • Serbest dalış
  • Kayak
  • Snowboard

  Kendinizi adamadan önce profesyonellerle ekstrem sporları deneyin.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Son Sayfalar