Düzenli Yüzmenin Faydaları Nelerdir? Yüzmek Kaç Kalori Yakar? Kilo Verdirir Mi?

Hızlıca Kalori Yakmak İçin En İdeal Spor!

Her insan yaşına, cinsiyetine ve yaşam tarzına bağlı olarak farklı kalori miktarına sahiptir. Birçok kişi tarafından sevilen bir spor olan yüzmenin kalori yakımı üzerindeki etkisi ilginç bir sorudur. Bu soruların cevaplarını öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Yüzmek Kaç Kalori Yakar?

Yüzme, hızlı kalori yakmanıza yardımcı olan bir spordur. Yüzme, herhangi bir fiziksel etkisi olmadığı için diz ve sırt gibi bölgeler için risksizdir. Her yaştan herkesin yapabileceği bir spordur.

Öncelikle kalori yakımını belirleyen faktörleri tartışmamız gerekir. Bu soruya ortalama değerler verilerek cevap verilecektir. Her spor dalında, kilolu olduğunuzda daha fazla kalori yakıldığı bir gerçektir. Diğer sporlarda olduğu gibi yüzmede de metabolizma önemlidir. Bir kişinin metabolizmasını hesaplayamayız çünkü zordur.

 • Eğer 59 kg ağırlığındaki bir kişinin 1 saatlik yüzmede kaç kalori yakacağını sorarsanız, yüzme hızına bağlı olarak 413 ila 590 kalori arasında değişecektir.
 • 70 kg ağırlığındaki bir kişi bir saatlik yüzmede 493-740 kalori arasında yakabilir.
 • Eğer 70 kilo ve üzeri bir hızda yarım saat yüzerek ne kadar kalori harcanır diye sorarsanız, cevap yüzme hızınıza bağlı olarak 240 ila 370 kalori arasında değişecektir.

Kaloriyi belirlemek için aynı hesaplama kriterlerini kullanırsak, 500m ve 1km yüzmek için kaç kalori gerektiğini sorduğumuzda da benzer sonuçlar bulabiliriz.

 • Eğer 70 kg’lık bir yetişkin 500 metre serbest stil yüzerse 300 ila 500 kalori yakacaktır.
 • 1 km yüzen bir kişi ise hızına bağlı olarak 500 ila 700 kalori kaybedebilir.

Yüzmek Kilo Verdirir Mi?

Yüzme, diyet programlarının önerdiği bir spordur. Kilo vermek için harika bir yoldur. Bu aktivite aynı anda birden fazla kası çalıştırır ve her yaş için harikadır. Birçok kişi bu nedenle tercih etmektedir. Temiz suya ve uygun bir yüzme havuzuna sahip bir alan bulmak zordur, ancak spor son zamanlarda bu kadar popüler hale geldiği için birçok insan rahat havuzlara erişebilir. Okyanusta yüzebileceğiniz gibi olimpik yüzme havuzlarında veya açık hava havuzlarında da yüzebilirsiniz.

Suda yapılan tüm egzersizler kilo vermenize yardımcı olabilir. Suyun artan direnci vücudu daha fazla efor sarf etmeye zorlar ve bu da yağ-kalori yakımına neden olur.

Okyanusta yüzerken ne kadar kalori yaktıklarıyla ilgilenen birçok kişi, yüzme için bir program olup olmadığını bilmek ister. Tek başına yüzmek kilo kaybına katkıda bulunmaz. Yüzmeyi bir diyet planı ile birleştirmek, daha hızlı ve daha etkili bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yüzerek kilo vermek için diğer bazı yöntemleri de bilmeli ve uygulamalısınız.

 • Örneğin yüzme 30 dakikadan az sürmemelidir. Vücudun suda bir sıcaklık dengesine ulaşması ve kasların çalışması için yeterli zamanın tanınması önemlidir.
 • Isınma egzersizleri de daha iyi bir yüzme deneyimi için faydalıdır. Yüzmeye ilk başladığınızda kulaçlarınızın yavaş olması ve daha sonra hızlanması önemlidir.
 • Yüzme mümkün olduğunca çok sayıda farklı teknik içermelidir. Bu, vücudun birden fazla bölgesini çalıştırdığı için eşit miktarda yağ yakmaya yardımcı olacaktır.
 • Çoğu uzmanın söylediği gibi, kilo vermek istiyorsanız her gün yüzmektense bir seferde bir gün yüzmek daha faydalıdır. Bir günlük aralar içeren bir yüzme planı, planlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

 • Düzenli yüzme kardiyovasküler sistem için iyidir. Düzenli yüzenlerin koroner kalp hastalığı veya kalp krizi geçirme olasılığı diğerlerine göre daha düşüktür.
 • Yüzme kasları ve iskelet sistemini esnetebilir. “Yüzücü vücudu” tanımı, kas ve yağın orantılı olarak dağıldığı bir vücut tipidir.
 • Yüzme, kara sporlarına göre daha düşük yaralanma ve kaza oranına sahiptir. Bu nedenle yüzme, doktorların kas ve eklem sorunları olanlara önerdiği tek spordur.
 • Yaşı, kilosu veya cinsiyeti ne olursa olsun herkes yüzebilir. Yüzme, yaşı, kilosu veya cinsiyeti ne olursa olsun herkesin yapabileceği bir spordur.
 • Yüzme sinir sistemine iyi gelir. Ayrıca insan zihni üzerinde de olumlu bir etkisi vardır. Egzersiz yaptıktan sonra vücut tarafından salgılanan endorfin ve suya girdiğinizde yaşadığınız rahatlama, günlük streslerden kaçmanıza yardımcı olabilir.
 • Düzenli yüzenler içki ve sigara alışkanlıklarını azaltırlar.
 • Yüzme ile solunum hızı ve akışı artar. Astım hastaları yüzerek zamanla daha kolay nefes alabilirler.
 • İnsülin doku hassasiyeti diyabet riskini azaltır.

Kolay Yüzme Teknikleri Nelerdir?

 • Serbest Yüzme: En hızlı yüzmeyi sağlayan tekniktir. Su, sağ ve sol kolun öne ve başın üzerine uzatılmasıyla vücuda çekilir. Alternatif olarak ayaklar suya girip çıkar.
 • Sırtüstü: Sırtüstü yatar pozisyonda sırtüstü yüzün. Serbest stil sırtüstünün tersidir. Başın her zaman suyun üzerinde tutulması önemlidir. Bu nefes alma problemlerini önleyecektir.
 • Kelebek yöntemi: Çok fazla enerji gerektiren bir yüzme tekniğidir. Düzenli olarak uygulandığında hızlı bir şekilde kalori yakabilir. Kelebek yüzerken tek bir vücut pozisyonu yoktur. Bunun nedeni, vücudun her kulaçta farklı yönlerde hareket etmesidir. Ayaklar birbirine yakındır ve suda yukarı aşağı hareket eder. Bu stil, çok fazla bel hareketi ile karakterize edilir.
 • Kurbağalama: Kurbağalama, yavaş yüzmeyi seven insanlar için harika bir yöntemdir. Adını kurbağaların yüzme şeklinden alır. Sırtüstü yüzmede bacaklar ve kollar yana doğru konumlandırılır. Kurbağalama, hem ellerin hem de ayakların daireler çizerek hareket ettiği bir su tekniğidir.

Yüzerken Dikkat Edilmesi Gereken Sağlıklı İpuçları

 • Tercih denizde yüzmek ise deniz iyice araştırılmalıdır. Okyanusun derinliği ve içindeki canlılar tehdit oluşturmamalıdır. Okyanusta yüzmek için mavi bayraklı plajları tercih etmek en iyisidir. Bu plajlar güvenli olduklarından ve herhangi bir tehlike oluşturmadıklarından emin olmak için test edilmiştir.
 • Kramplar konusunda endişeleriniz varsa, kıyıya güvenli ve sağlıklı bir şekilde ulaşmanızı sağlamak için cankurtaran bulunan plajları seçmek en iyisidir. Herhangi bir uyarı işaretinin bulunmadığı sığ sularda yüzmek tehlikeli olabilir.
 • Dibi görünmeyen bulanık suya atlamaktan kaçının, çünkü bazı kayalar güneş ışığı altında görünmez. Riskli bölgelerde yüzmeden önce bölgenin güvenlik önlemlerini iyice incelemek önemlidir.
 • Yüzmek için belirli derinlikte bir havuz tavsiye edilir. Havuzun dezenfekte edilmiş olduğundan emin olun. Aksi takdirde, hijyenik olmayan bir yüzme havuzu vücudunuz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.
 • Sarhoşken yüzmekten de kaçınmalısınız. Alkolün neden olduğu sinirler, güven kaybı ve mizah genellikle ölümle sonuçlanan kazaların nedenidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Sayfalar